Work and Travel

Cankurtaranlık İşleri

Cankurtaranlık işleri Work and Travel programının en popüler işlerinden biridir. Site havuzlarında, su parklarında lifeguard yani cankurtaran olarak çalışabilirsiniz. Hem eğlenceli, hem fiziki olarak yormayan bir iştir. Bir yaz işi olduğundan, tatil havasında çalışırsınız.

Amerika’da havuzlar açık olduğu sürece cankurtaran bulunma zorunluluğu vardır. Bu sebeple Lifeguardlık işi büyük bir avantaja sahip. Havuzda sürekli cankurtaran olması gereği, öğrencilerin daha fazla çalışması demektir. Haftanın 7 günü açık olan havuzlarda, 5-7 gün arası çalışırsınız. Haftalık 40-55 saat arası çalışabilirsiniz.

Work and travel cankurtaranlık işleri
Cankurtaranlık İşleri Çoğunlukla Havuzlarda Yapılır

Cankurtaranlık işlerinde saatlik ücretler 8.50 – 11 dolar arasındadır. Fazla çalışma saati aldığınızı da düşünürsek, haftada elinize 500 usd civarı para geçer. Bu da iyi bir travel ve rahat şartlarda yazı geçirmeniz demektir.

 

Cankurtaranlık İşleri kapsamında hangi Eyaletlerde çalışırsınız?

Özellikle ABD’nin doğusunda Maryland, Virginia,Washington D.C. New Jersey, Delaware, South Carolina, Pennsylvania, Ohio gibi bölgelerde havuzlar bulunur. Tabii Texas, Georgia gibi güney seçenekleri veya California gibi batı havuzları da mevcuttur.

Continental Pools, Premier Pool Management, Guardian Aquatics, The Pool Management Group, Community Pools, Aquasafe Pools,High Sierra Pools gibi Amerika’da birçok cankurtaranlık şirketi bulunur.Bunlar hem profesyonel cankurtaran hem de work and trevel öğrencisi çalıştırırlar.

Öğrenciler için konaklamalar da ayarlanır. Haftalık 100-125 dolar arası konaklama ücretleri vardır. Evlerde sizin gibi work and travelcılarla konaklarsınız.Hemen her evde internet vardır. Bazı şirketler öğrencilere bisiklet verir. Eğer arkadaşlarınızla gidiyorsanız, araba da satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Avis, Hertz, Enterprise gibi şirketlere kiralık araçlar için bakabilirsiniz.

Lifeguard olmanın bazı dezavantajları da vardır!

Öncelikle güneş altında çalışmaya hazır olmalısınız. Güneşe alerjiniz olmamalı, sağlık probleminiz olmamalı. Ayrıca Eylül ayı gibi havalar soğur ve yağmurlar başlar. Yağmur başlayınca havuzlar kapalı olur. Bu durumda daha az çalışırsınız. Ayrıca bazen hiç müşteri gelmezse, işiniz sıkıcı olabilir. Bu durumda da olumsuz düşünmemeli, para kazandığınızı unutmamalısınız.

Bazen tehlikeli durumlar da olabilir. Biri boğulabilir ya da kayıp düşebilir. Soğukkanlı olmalı ve hemen müdahale etmelisiniz. Zorda kalırsanız supervisorunuzdan yardım istemelisiniz. Genellikle 5-10 yılda bir boğulma sonucu ölüm olayı yaşansa da, riskli olduğunu unutmamalısınız. Yüzmenizin iyi olması gerekir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top