Vize Danışmanlığı

Cancelled Without Prejudice ne demek?

Cancelled Without Prejudice damgasını gördünüz, anlam veremediniz. Panik yapmayın, sadece prosedür…

Daha önceden bir vizeniz var.Tekrar konsolosluğa yeni bir vize türünde vize görüşmesi için ya da başka bir nedenle gittiniz. Pasaportunuzu aldılar ve üzerine Cancelled Without Prejudice damgası mı bastılar?Telaş etmeyin.,

cancelled without prejudice ne demek
Pasaporta basılan Cancelled Without Prejudice örneği

Genelde pasaporta basılan herhangi bir işaret, damga, kırmızı mühür vb. söylentileri insanları çok korkutur. Bazı durumlarda ise gerçekten telaş edilecek bir şey yoktur.Cancelled Without Prejudice “siz bir hata yapmadınız ancak vizenin iptal edilmesi gerek” anlamında bir damga. Vize yenilemeleri, yeni vize türü başvurusu, vize iptalini gerektiren başka bir neden gibi durumlarda bu damgayı görürsünüz.

Bu çoğunlukla şu durumlarda gördüğümüz bir yazı: Dilokuluna gittiniz, 5 yıllık vizeniz var. 3 ay kalıp döndünüz. Work and Travel programına katılmak istediniz. Dil okulu vizenizin üzerine bu damga basılarak iptal edilir. Work and Travel vizesi için görüşürsünüz. Yeni vize verilip verilmeyeceği garantisi yoktur elbet fakat eski vizenizi iptal etmeleri gerekmektedir. Aynı şey 10 yıllık bir Amerika turist vizesi sahibi olup, dil eğitimi için vize görüşmesine girdiğinizde de geçerli olabilir. Bir vizeniz iptal edilip, yeni vize için değerlendirilirsiniz.

Tekrar vize alamaz mıyım?

Cancelled Without Prejudice ibaresinin olması, yeni görüşmenizde vizeden ret alacaksınız anlamına gelmez. Kesinlikle bir sonraki görüşmenizle alakası yoktur.Bir sonraki vize başvurunuzla alakası vardır ve kısaca özetlersek “eski vizeniz iptal edilmiştir” ibaresidir.

Yeniden vize görüşmesine girersiniz ve sıfırdan değerlendirilirsiniz. Tekrardan vize almanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Cancelled without prejudice sabıkamı etkiler mi?

Bu damganın kesinlikle sabıka, sicil kaydı, politik durumlar, Türkiyedeki yasal işlemlerinizle ilgisi yoktur. Sadece vizenizin yenilenme ya da vize türünüzün değişme durumu dolayısıyla iptal edilmesi demektir. Bu da vizenizi etkilemeyeceği gibi, adli sicilinizi de etkilemez. ABD konsolosluğu tarafından bu görülür. Araştırılır ve neden damga basıldığı değerlendirilir.

*Dipnot: ABD konsolosluğu kararlarını kendi alır ve açıklamaları değiştirmekte özgürdür. Vize damga kategorilerini de kendisi belirler. Dolayısıyla pasaportunuzda böyle bir damga varsa, yine de ABD konsolosluğundan bilgi alınız.

Konuyla ilgili Quora’da geçen şu diyalogu da inceleyebilirsiniz: https://www.quora.com/What-is-the-meaning-of-a-visa-cancelled-without-prejudice-on-a-US-visa

Konuyla ilgili Ekşi yorumlarını da inceleyebilirsiniz: https://eksisozluk.com/cancelled-without-prejudice–1385507

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top