Vize Danışmanlığı

Amerika Turistik Vize Süresi

Amerika turistik vize süresi ne kadar verilir merak ediyorsanız bu yazı sizin için…

amerika turist vize süresi

Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek istiyorsunuz ve bunun için turist vizesi alacaksınız. Buna göre de bir tatil planlaması yapmalısınız. Verilecek vize süresi ne kadar olursa olsun, sizin kendinize göre bir planınız olmalı.Tatile gidiyorsanız örneğin 3 hafta tatile gideceğim diyebilmelisiniz.

Amerika turist vizeleri 1 haftadan 10 yıla kadar verilebilir. Eğer gerçekten tatil amaçlı giden bir profil olduğunuzu düşünürlerse, vize süresi uzun verilir. Böyle durumlarda genelde yılda 6 ay kalabileceğiniz şekilde 10 yıllık vize verilir.

10 yıllık Amerika turistik vize süresi idealdir.,Başka vize türüne başvurmadığınız sürece Amerika vizsei bitene kadar kullanılabilir. Yılda 6 ayı geçmemelisiniz. Tam 6 ay olmasını da beklemeyin çünkü bu kadar süre gerçekten tatil yapıp yapmadığınızı sorabilirler. Pasaport kontrolünde de bu durum sorulabilir.

Vizenin geçerli olacağı pasaportunuzun süresi uzun olsun. Pasaportunuza Amerika turist vizesi basıldıktan sonra, sürekli o pasaportu kullanırsanız çok daha kolay olur. Birden fazla pasaport taşıyıp, ayrı ayrı vizeler bastırmaktan daha iyidir.

Amerika turistik vize ücretleri

Amerika turistik vize randevusu alınırken vize ücreti istenmektedir.Turistik vize ücreti 2018 itibariyle 160 USD’dir. Konsolosluk bunu dolar veya TL cinsinden alabilmektedir. Çoğunlukla kredi kartıyla ödenebilirken, vize randevu sisteminden verilecek kodla bankaya da ödenebilir.

Vize ücretleri konsolosluğun hesabına ödenir. Vize danışmanlık şirketlerine de ödeyebilirsiniz. Şirketler sizin adınıza vize ödemesi yapabilir. Ama böyle durumlarda kesinlikle makbuz alın!

Turistik vize mülakatları

Amerika turistik vize mülakatları, ABD konsolosluğunda gerçekleşir. Amerika vizeleri, vize merkezinden verilmez. Tüm vize türleri için yüzyüze görüşme yapılır. Bu görüşmeler İstanbul veya Ankara konsolosluklarında yapılabilir. Yüzyüze olan bu görüşme Türkçe olur. 1-6 dakika arası genellikle sürebilmektedir.

Görüşmede kendinize güvenmek önemli. Vereceğiniz cevaplardan emin olun. Vzie mülakatı yapılırken heyecanlanmayın, terlemeyin. Sizin bir şeyler gizlediğiniz şüphesi uyanırsa, daha fazla soruyla daha çok üzerinize gelinecektir. Verdiğiniz cevaplar kısa ve öz olsun. Sadece Yes No demeyin ama çok uzun cümleler de kurmayın.

Amerika turistik vize görüşmelerinde yapılan hatalardan biri de detaycılık. Uzun uzun hayat hikayenizi anlatırsanız, çok fazla soru sorup derine inebilirler. Bu sefer de sizin anlamayacağınız yerlerden soru sorabilirler. Yanlış anlaşılma sonucu vizenizi alamadan konsolosluktan ayrılabilirsiniz.

ABD Göçmen olmayan vize türleri için: https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/nonimmigrant-visas-tr/

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top